King of daylight / Rodinný Dům

Speculo house

Vanda Vlčková

Název projektu

Speculo house

Vedoucí projektu

Ing. arch. Jiří Mysliveček

Název školy

SPŠS České Budějovice

Rok

2020/21

Popis projektu

Mým cílem bylo vytvořit moderní rodinný dům, který působí čistě a vzdušně a zároveň byl spjat s přírodou.

K tomu pomáhá velké množství oken, jak francouzských rohových, která nám dávají široký pohled do přírody, tak střešních oken Velux, které přivádí světlo střechou a dávají nám možnost pohledu na otevřenou oblohu. U oken jsou navrženy venkovní žaluzie, aby v letních měsících nedocházelo k přehřívání interiéru, zatím co v zimních měsících se prostor prohřeje sluncem.

Objekt je složen ze dvou jasně rozlišených hmot. Je navržen jako jednoduchý dům s pultovou střechou obložený vláknocementovými deskami, do kterého je jako kontrast vložen kvádr obložený dřevem.

Rodinný dům je tvořen dvěma nadzemními podlažími. První podlaží s galerii je věnováno běžnému dennímu provozu a druhé patro je noční čast. Při příjezdu k domu je k dispozici kryté stání pro dva automobily a také kolárna s úložným prostorem.

Vstupní hala je rozdělena na dvě chodby rozdělené schodištěm. Po pravé straně je pokoj pro hosty a po levé straně je technická místnost a koupelna. Chodby ústí do obývacího pokoje a kuchyně orientovaná na jihozápad, propojené vertikální zelenou stěnou, která zasahuje až do galerie.

Schodištěm se dostaneme na galerii, která je určená jako pracovna s knihovnou a oddechová část s klavírem. V druhém patře orientované na severovýchod najdeme dva pokoje s rohovými okny, které jsou určené jako dětské pokoje, koupelnu pro děti a hlavní ložnici s velkým francouzským oknem, vlastní šatnou a prostrannou koupelnou.

Nahrání kompletní grafické dokumentace projektu