King of daylight / Rodinný Dům

Rodinný dům No.1

Michaela Roháčová

Název projektu

Rodinný dům No.1

Vedoucí projektu

Ing. Kateřina Městková

Název školy

Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební Praha 1, Dušní 17

Rok

2020/2021

Popis projektu

Mou největší inspirací pro návrh rodinného domu byla tradiční severská architektura, ve které se odjakživa odráží silný vztah Skandinávců k přírodě. A přesně to bylo i mým záměrem, vytvořit místo, které do přírody zapadá svým vizuálním vzhledem a konstrukčním řešením.
Využila jsem nerovného terénu na pozemku a dům zasadila do svahu tak, aby byl vstup přístupný z okolní komunikace a zahrada se stala soukromým a klidným místem pro čtyřčlennou rodinu.
Tou největší dominantou je ale využití přírodních materiálů v podobě dřeva v kombinaci s jednoduchým půdorysným návrhem a šikmou střechou se skrytými okapy, které vytvářejí elegantní a čistý vzhled. To nepochybně doplňují prosklené jihovýchodní a severozápadní strany objektu a střešní okna firmy VELUX, která umožňují dostatečné proslunění celé plochy rodinného domu a vytváří tak vzdušné a světlé prostory.
Interiér je opět v duchu přírodních materiálů a barev, kde se mísí dřevěné obklady zdí se zemitými a světlými odstíny vybavení. Vysoký přístup denního světla do místností nám celý efekt umocní a vytvoří příjemnou atmosféru.
Ve svém návrhu jsem použila střešní okna firmy VELUX.
Prvním typem je střešní okno Premium GGL s horním otevíráním, které se nachází v koupelnách, šatně a na chodbě. Jedná se o střešní okno v dřevěném provedení, které se otevírá pomocí horního madla.
Druhým typem je střešní okno Premium GPL výklopně-kyvné, které se nachází ve všech obytných místnostech ve 2.NP. Opět se jedná o dřevěné střešní okno tentokrát se spodním ovládáním, které poskytuje panoramatický výhled.

Nahrání kompletní grafické dokumentace projektu